EURO 2008 - a potem były cztery
Droga do Wiednia.

A potem były cztery: Niemcy, Rosja, Hiszpania i Turcja będą rywalizować w półfinałach Euro 2008 od środy, gdy konkurs rozpocznie się w ostatnim tygodniu.

Dramatyczna runda ćwierćfinałów wywołała pewne zmartwienia, gdy Mistrzowie Świata we Włoszech zostali wyeliminowani z powodu kar, a bardzo uprzywilejowany holenderski zespół wycofał się z rąk odradzających się Rosjan.

Trzech z czterech zwycięzców grupowych zostało wyeliminowanych w ciągu pierwszych trzech dni.

Zwycięzca czwartej grupy, Hiszpania, musiał pokonać swoje demony, ponieważ w tym dniu został wyeliminowany z trzech głównych mistrzostw - 22 czerwca.

Niedziela, 22 czerwca 2008 r
Hiszpania 0 - Włochy 0 (Hiszpania wygrywa 4-2 po rzutach karnych)

Jak często zdarza się, gdy dwóch gigantów zmierzy się ze sobą, ten mecz był taktyczną bitwą woli, a obie drużyny walczyły o rozrywkę. 90 minut uderzenia obu drużyn nie dało bramki, a mimo to w dogrywce nie nadejdzie.

W punktach karnych była to bitwa bramkarzy. Casillas był hiszpańskim bohaterem w noc, kiedy duchy przeszłości zostały w końcu uspokojone.

W przeciwieństwie do Mistrzostw Świata 1986 i 2002 oraz Euro 96 - tym razem Hiszpania się nie udusiła i udaje się do półfinału z Rosją w pewnym nastroju.

Sobota, 21 czerwca 2008 r
Holandia 1 - Rosja 3 (po dogrywce)

Holandia wygrała swoją grupę w pewnym stylu, ludzie zaczęli ponownie mówić o „totalnej piłce nożnej”, ale być może osiągnęli szczyt zbyt wcześnie, a Rosjanie zaczęli odnajdywać własną formę. Holandia została zwycięzcą trzeciej grupy, która wyszła, gdy pokaz Andrei Arshavina znalazł się w centrum uwagi.

Roman Pavlyuchenko zapewnił Rosji przewagę na początku drugiej połowy dzięki znakomitej siatce, ale Ruud van Nistelrooy skierował piłkę do wyrównania z czterema minutami normalnego czasu na przedłużenie meczu.

Arszawin, grając swój pierwszy mecz w turnieju od powrotu po kontuzji, przejął kontrolę nad Rosjanami i w pełni uzasadnił światowe zainteresowanie rozgrywającym w Petersburgu, zapewniając większość rosyjskiej kreatywności. Z wciąż wyrównanymi wynikami i rzutem karnym otworzył drzwi, zapewniając Dmitrijem Torbinskiemu świetną piłkę przez 112 minut, a następnie ustawił mecz poza Holendrem na 116 minut, dzieląc obronę i strzelając do domu 3-1

Menedżer Guus Hiddink powiedział później: „Nie chcę używać wielkich słów, ale to prawie cud”.

„Jestem z nich bardzo dumny. Fizycznie, technicznie i taktycznie pokonaliśmy Holendrów i jest to dla nas ogromne osiągnięcie.” To niesamowite, jak szybko reagują na koncepcję techniczną ”.

Piątek, 20 czerwca 2008 r
Chorwacja 1 Turcja 1 (Turcja wygrywa 3-1 po rzutach karnych)

Turcja po raz kolejny udowodniła, że ​​jest powracającym królem, i zajęła miejsce w finałowej czwórce, pomimo przytłaczających problemów z kontuzjami. Chorwacja poczuła, że ​​jest w półfinale, kiedy Ivan Klasnic prowadził ich na czele w czymś, co wydawało się końcem dogrywki, ale Semih Senturk miał inne pomysły, wyrównując dom z wyrównaniem z ostatnim kopnięciem meczu, aby doprowadzić go do rzuty karne. Turcja wygrała decydujące rzuty karne 3-1.

Wchodzą teraz do półfinałów z zaledwie 13 sprawnymi zawodnikami z pola, a co najważniejsze bez głównego napastnika Nihata Kahveciego, który przegapi resztę turnieju z powodu kontuzji uda. To pogarsza problemy odpornych Turków, którzy również z powodu kontuzji tęsknią za Servet Cetin, Tumer Metin i Emre Belozoglu.

W Turcji również nie będzie Emre Asik, Tuncay Sanli i Arda Turan, którzy zostali zawieszeni na jeden mecz z powodu kumulacji rezerwacji. Być może zastanowią się nad możliwością powołania awaryjnych zawodników, na co UEFA może być zmuszona udzielić specjalnej dyspensy w ekstremalnych okolicznościach.

Luka Modric dołączy do zespołu Premier League Tottenham Hotspur, kiedy okno transferu otworzy się 1 lipca po podpisaniu umowy o wartości 20 milionów funtów. Na jego wrażenia z tego turnieju kupili prawdziwą gwiazdę i jednego z wybitnych graczy tego turnieju. Chorwacja jako drużyna sama była dumna, ale to nie wystarczyło, a ból był widoczny po ostatnim gwizdku.

Czwartek, 19 czerwca 2008 r
Portugalia 2 - Niemcy 3

Dla Portugalii marzenie się powtórzyło. Zabawny dramat dla neutralnych, Niemcy byli pod wrażeniem, a Portugalia rozczarowana. Cristiano Ronaldo po raz kolejny miał kiepską grę dla swojego rodzimego kraju, a plotka, że ​​chce opuścić Manchester United na Real Madryt, będzie teraz w pełni skupiona.

Portugalskie Stowarzyszenie Piłki Nożnej wskazało na Chelsea winę za ogłoszenie Scolari przed zakończeniem turnieju, ale będą musieli przyjrzeć się sobie bliżej.

Zespół genialnych osób nie spisał się dobrze jako zespół przeciwko zdecydowanym i zdecydowanym Niemcom. Bramki Schweinsteigera i Klose dały Niemcom 2-0, zanim Nuno Gomes wycofał się w 41 minucie. Ballack zdobył 3-1, a bramka Postigi 3 minuty przed czasem była za mała, za późno od mercurial Portugalii.

Półfinały rozpoczną się w środę, finał i prezentacja trofeum Henri Delaunay odbędzie się w niedzielę.